خوشمزه ترین دستور پخت قورمه سبزی با گوشت مجلسی و روغن دار

خورش قرمه سبزی با گوشت و جا افتاده

فهرست مطالب

 

خورش قرمه سبزی با گوشت که میتوانید از گوشت گوسفند یا گوشت گوساله و با هر دو مخلوط در این غذا استفاده کنید, یک خورشت خوشمزه و اصیل و ایرانی است که سبزی های خوش عطر و خوش طعم و گوشت و لوبیا تهیه میشود که میتوانید در این دستور غذا از لوبیت چیتی به جای لوبیا قرمز استفاده کنید.

مواد اولیه قرمه سبزی 

 

پیاز بزرگ    1 عدد

گوشت گوسفندی    200 گرم

لوبیا قرمز یا لوبیا چیتی     1 پیمانه سرخالی

سبزی قرمه    200 گرم

لیمو عمانی    3 عدد

آب نارنج    3 قاشق غذاخوری

یخ     4 تکه

نمک, فلفل سیاه, پودر گشنیز, زردچوبه    به میزان دلخواه

 

 

طرز تهیه خورش قرمه سبزی با گوشت

 

قبل از تهیه این خورش خوشمزه ابتدا سبزی قرمه را با روغن تفت دهید تا سرخ شود و رنگ سبزی تیره شود.

تکه های یخ ذکر شده در مواد اولیه طرز تهیه این غذای خوشمزه برای روغن انداختن خورشت قرمه سبزی و در انتها پخت است.

ابتدا پیازها را نگینی خرد کنید و درون قابلمه تفت دهید, پیازها که سبک شدند گوشت گوسفند (گوشت دنبه دار بهتر است) به پیاز اضافه می کنیم و با فلفل سیاه, زردچوبه, فلفل قرمز تفت میدهیم, در این مرحله بهتر است نمک را اضافه نکنیم زیرا اینکار باعث میشود که گوشت سفت نشود.

در مرحله بعد سبزی قورمه رو اضافه می کنیم و تفت میدهیم, توجه کنید که سبزی قرمه سبزی را زیاد تفت ندهید زیرا سبزی میسوزد و طعم تخلی پیدا میکند.

 

 

سپس لوبیا قرمز یا (در صورت دلخواه لوبیا چیتی) پاک شده و شسته شده را به مواد خورشت قرمه سبزی اضافه می کنیم و در نهایت آب جوش را اضافه می کنیم و میگذاریم یک ساعت و ربع بپزد.

در مرحله آخر چند لیمو عمانی را شسته و در صورت امکان از قبل در یک لیوان آب سرد خیس میکنیم, سپس آنها را با چنگال سوراخ کرده و به خورش اضافه میکنیم.

سپس نمک را اضافه کرده و هم میزنیم و دوباره زمان میدهیم تا کاملا پخته شود, پنج دقیقه صبر کنید و سپس طعم غذا را بچشید اگر ترشی خورشت قرمه سبزی کم بود میتوانید مقداری دیگر آبلیمو یا لیمو عمانی اضافه کنید.

در حالی که خورشت قرمه سبزی در حال غل زدن است تکه های یخ را اضافه میکنیم و در نهایت اجازه میدهیم تا کاملا پخته و جا بیوفتد.

 

آموزش-خورشت-قورمه-سبزی-خانگی

 

فوت و فن داشتن یک خورش قرمه سبزی خوشمزه

 

داشتن یک خورش قرمه سبزی خوشمزه فوت و فن دارد که اگر به این نکاتی که در ادامه این مقاله بیان میشود توجه کنید, آنچه که دلخواهتان است درست میکنید.

اول اینکه برای قرمه سبزی چه سبزی لازم است:  برای خوشمزه تر شدن قرمه سبزی بهتر است که سبزی تره از بقیه سبزیجات قورمه بیشتر باشد به طور مثال  500 گرم تره, 100 تا 200 گرم گشنیز, 300گرم جعفری, 100 گرم شنبلیله, برگ چغندر یا اسفناج به دلخواه 100 گرم, میتوانید کمی برگ سیر هم به این سبزیجات اضافه کنید.

میتوانید از شنبلیله خشک هم استفاده میکنید زیرا شنبلیله در طعم و عطر خورش قورمه سبزی بسیار اهمیت داشته و یکی از چیزهایی است که  قورمه سبزی را خوشمزه میکند.

دوم برای خورشت قورمه سبزی چه گوشتی لازم است: هر نوع گوشت به دلخواه میتوانید در تهیه این خورش استفاده کنید, گوشت گوساله, مرغ, بوقلمون, اما با گوشت گوسفند با استخوان و کمی دنبه این خورش را بسیار خوشمزه میکند.

سوم برای اینکه قرمه سبزی تلخ نشود, مقدار شنبلیله بیشتر از بقیه سبزی ها نباشد, و سزی قورمه را زیاد سرخ نکنید, همچنین مقدار زیادی لیمو با پوست در داخل خورش استفاده نکنید تا باعث طعم تلخ غذا نشود یا خورش به تلخی نزند.

 

 

چهارم برای اینکه خورش قرمه سبزی آب نیندازد یا به اصطلاح جا بیوفتد: مقدار آبی که درون خورش قورمه سبزی با گوشت میریزید نباید زیاد باشد بلکه مقدار آب را باید به اندازه ای بریزید که بتوانید مواد خورش را به راحتی هم بزنید  و در عین حال بعد از جوش آمدن خورش شعله  گاز را کم کنید تا خورش قورمه سبزی در فاصله زمانی تا 3 الی 5 ساعت و به آرامی بپزد.

اگر چند ساعت بعد از پخت مقدار آب خورش خیلی کم شد میتوانید کمی آب اضافه کنید.

اگر در انتهای پخت خورش قورمه سبزی به اندازه یک قاشق رب انار اضافه کنید به غذا رنگ خورش  قورمه سبزی خانگی را سیاه میکند و در عین حال طعم خورش قورمه سبزی را خوشمزه میکند.

 

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا