ماست خانگی سفت و خوشمزه آسان

ماست خانگی به روش بازاری

فهرست مطالب

 

ماست خانگی را با شیر پاستوریزه یا شیر محلی میتوانید درست کنید اما با شیر محلی به دلیل چربی بیشتری که شیر دارد طعم و کیفیت شیر بهتر خواهد بود.

مواد لازم ماست خانگی

شیر محلی یا شیر پاستوریزه:   2 لیتر

ماست شیرین:  3 قاشق غذاخوری

 

 

طرز تهیه ماست سفت خانگی خوشمزه

برای تهیه این ماست خانگی خوشمزه ابتدا, شیر محلی یا شیر پاستوریزه را میجوشانیم و به مدت زمان چند دقیقه بعد از جوشیدن شیر صبر میکنیم تا آب شیر تبخیر شود, اینکار باعث میشود تا ماست غلیظ تر و سفتی داشته باشیم.

وقتی شیر به خوبی جوشید, سپس شعله گاز را خاموش میکنیم و اجازه میدهیم تا شیر ولرم شود, ابتدا با یک انگشت درون شیر فرو میبریم و تا شش میشماریم اگر انگشت را نسوزاند شیر برای تهیه ماست آماده است.

سه قاشق غذاخوری ماست شیرین را درون کاسه ای میریزیم و یک ملاقه از شیر ولرم را با ماست مخلوط میکنیم و سپس درون ظرف شیر میریزیم و سریع هم میزنیم تا ماست کاملا با شیر مخلوط شود.

 

 

سپس ظرف شیر را درون یک پتو یا پارچه ای ضخیم که شیر را گرم نگه دارد به مدت زمان 3 تا 4 ساعت قرار میدهیم تا ماست درست شود و سپس آن را به مدت 24 ساعت درون یخچال قرار میدهیم تا ماست کاملا سفت شود.

 

ماست-خانگی-با-شیر-تازه-گاو

 

نکات مربوط به تهیه ماست

اگر قبل از سرد شدن کامل ماست درون آن قاشق بزنیم ماست آب می اندازد و شل میشود به همین دلیل حتما به مدت 24 ساعت درون یخچال قرار دهید.

اگر بیشتر از مدت زمان تعیین شده ماست رو گرم نگه داریم ماست ترش میشود.

بسته به ذائقه و علاقه خود میتوانید مقداری خامه را با شیر ولرم مخلوط کنید و به شیر اضافه کنید تا ماست خامه ای داشته باشید.

 

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا